TEDAVİLERİMİZ

Pedodonti

Pedodonti Nedir?

Çocukların doğumdan itibaren tüm dişlerinin değişimini tamamladığı yaş sınırına (13-14yaş) kadar ağız ve diş sağlığı sorunlarıyla ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Bu dal ayrıca özel ilgi gerektiren; engelliler ve kronik hastalığa sahip çocukların da ağız – diş sağlığı sorunlarıyla ilgilenir. Pedodonti süt dişlerinin çıkmaya başladığı 6. aydan itibaren 13-14 yaşları arasına kadarki dönemde çocukların tedavi ihtiyaçlarına göre tüm diş hekimliği müdahalelerini yapabilmektedir.


Çalışma kapsamı içerisinde çocuklarda diş sürmesi bozuklukları, takibi ve önlenmesi, süt ve sürekli dişlerin çürüklerinin tedavileri, erken diş kayalarının oluşması ile ortaya çıkacak olumsuzlukların bazı apereylerle önlenerek diş dizisinin düzgün bir şekilde korunmasına sağlanması gibi uygulamalar yer almaktadır. Pedodontistler çocukların ilk karşılaştıkları diş hekimleridir. Bebeklikten genç erişkinliğe kadar geçen süre içerisinde tüm ağız diş sağlığı sorunları ve koruyucu tedavileri pedodontistler tarafından yapılmaktadır.


Pediyatrik Diş Hekimi Nedir?

Pediyatrik diş hekimleri, bebeklikten yetişkinlik dönemine kadar ki çocukların ağız sağlıkları üzerine 4 yıllık ekstra bir uzmanlıktan geçmiş diş hekimleridir Çok küçükler, ergenlik öncesi ve ergenlik dönemi gençlerin tamamı diş büyümesi ve gelişiminde rehberlik ve gelecekteki olası diş problemlerinden koruma konularında birbirinden farklı yaklaşımlara ihtiyaç duyarlar. Pediyatrik diş hekimi bu farklı yaklaşımları en iyi karşılayacak şekilde yetişmiş diş hekimidir.


Çocuğunuzun İlk Diş Hekimi Ziyareti?

Çocuğunuzun diş hekimine ilk gidişini eğlenceli hale getirebilirsiniz. Çocuğunuz ziyaret hakkında bilgilendirilmeli ve bütün süreç ve aletler hakkında çocuğun aklına gelebilecek tüm sorulara diş hekiminin cevap vereceği anlatılmalıdır. Bunlar ziyareti daha da olumlu hale getirir. Çocuğunuzun yanında gereksiz bir şekilde korku uyandıracak iğne, diş çekimi, acı gibi kelimeleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Pediyatrik diş klinklerinde çocuğa aynı mesaj, çocuğu korkutmadan, rahatlatıcı kelimeler kullanılarak verilmektedir. Amerikan Peiyatrik Diş Hekimliği Akademisi ve Amerika Diş Demeği, çocukların bir yaşından önce diş kiniğini ziyaret etmesini tavsiye etmektedir.